Aizraujoša kara drāma, kas stāsta par Mariju Petrovu, kuras liktenī kā spogulī atspoguļojās valsts liktenis: priestera meita, kura atteicās no tēva un ticības, kalpo NKVD. Kaujas par Maskavu priekšvakarā Marija satiek gaišreģi Matronu, un drīz vien Marijai tiek uzdots nogādāt Maskavā brīnumaino Dievmātes ikonu, kas atrodas aiz frontes līnijas okupētajā teritorijā...
Filma veidota pēc franču rakstnieka Anatola Fransa darbu motīviem, mītiskos priekšstatus un acīm redzamo patiesību apvienojot savdabīgā kolāžā ko veido vairāki mīlas stāsti, un caur trīs laikmetu prizmu rādot mūžseno drāmu par Cilvēku un Dabu, kas ir nepiepildāma savās alkās radīt un iznīcināt. Dabas tēlā atklājas Bībeles leģenda par Lilitu – sievieti, kas radīta nevis no Ādama ribas, bet gan no māla kā pats Ādams. Ar pirmdzimto grēku neaptraipītajai Lilitai nav dvēseles, viņa ir nemirstīga, spēj mainīt savu veidolu, pārvietoties laikā un telpā. Viņa pakļauj visus vīriešus neatkarīgi no viņu gribas un pamet tos, nolemjot nāvei - fiziskai vai garīgai.
Filmas darbība aizsākas Hanzas savienības laikā, 17.g.s., kad Rīgas gleznu un juvelierizstrādājumu tirgonis Teofiliuss (Ville Hāpasalo), kuģojot pie sena darījumu partnera Borgrafa (Jurijs Curilo), nokļūst mītiskās namzines Nidas (Olga Šepicka) varā, kas dīvainā kārtā līdzīga sievietei senā gleznā, ko Teofiliuss grasās pārdot.
Otrajā filmas novelē darbība risinās Krievijas impērijā un Francijā 19.g.s. Aristokrātiskas izcelsmes jauneklis Ari (Daņila Kozlovskis) izmisis ierodas pie sava garīgā skolotāja Safraka (Lembits Ulfsaks), lai izsūdzētu grēkus. Viņa kaislīgā aizraušanās ar noslēpumaino persiešu skaistuli Leilu (Anna Azarova) ir kalpojusi par iemeslu viņa drauga Paulu (Regnārs Vaivars) vājprātam un paša līgavas pašnāvībai. Mācītājs, noklausoties šo grēksūdzi, kļūst dīvains.
Trešā filmas daļa – mūsdienas, 90tie gadi, Rīga. Mākslinieks Francs (Aleksejs Serebrjakovs) – dzīves baudītājs un nemiera gars, kas vairās ieslīgt attiecībās, nesaprot savas eksistences jēgu. Vai viņam izdosies izturēt „Lilitas meitas” - čigānietes Lolas kārdināšanu?
Jaunā skolotāja Zane pēc piedzīvotas vilšanās personiskajā dzīvē visu enerģiju velta darbam – viņa cenšas nodibināt kontaktu ar savu audzināmo klasi – kādas Rīgas skolas nepakļāvīgajiem jauniešiem.
Zane dara vairāk, nekā prasa pienākums, – rīko mājas ballītes, ekskursijas vairāku dienu garumā, izmitina pie sevis skolēnus, kam mājās ir sarežģījumi. Robeža starp skolotāju un skolniekiem sāk izzust... Kad Zane aptver, ka viens no skolēniem ir iemīlējies viņā, jaunā skolotāja nonāk sarežģītas izvēles priekšā – ļauties personīgai laimei vai palikt uzticīgai savam labās skolotājas ideālam.
Filma "Izlaiduma gads" ("The Lesson"), kas pasaules pirmizrādi piedzīvos 27. augustā Monreālas starptautiskā kinofestivāla konkursa skatē, ir režisora Andra Gaujas debijas spēlfilma. Andris Gauja un filmas operators Aleksandrs Grebņevs guva plašu ievērību pasaulē ar savu iepriekšējo darbu - dokumentālo filmu „Ģimenes lietas”, kas uzvarēja ASV lielākajā dokumentālo filmu festivālā „Silverdocs”, kā arī piedalījās vairāk nekā 25 starptautiskos kinofestivālos visā pasaulē.
Filmā "Izlaiduma gads" galveno lomu atveido Inga Alsiņa-Lasmane, un tajā līdzās profesionāliem aktieriem ir apzināti izvēlēti daudzi jaunieši bez iepriekšējas pieredzes kino. Tajā lomas atveido arī Gatis Gāga, Liena Šmukste, Marina Janaus, slavenais Krievijas aktieris Andrejs Smoļakovs, kā arī daudzu Latvijas skolu un augstskolu jaunieši: Mārcis Klatenbergs, Ieva Apine, Edgars Siliņš, Elza Feldmane, Agirs Neminskis un daudzi citi.